Сергій ІЩЕНКО
Чому свободу людини потрібно захищати від цифрових технологій?
ДІДЖИТАЛ-ДИКТАТУРА
Одне з найбільш технологічно просунутих міст світу - Сан-Франциско - заборонило міським службам використовувати технологію розпізнавання осіб. У міській раді стверджують, що прийняли таке рішення для захисту прав і свобод громадян. Як так вийшло, що новітні технології почали загрожувати нашій свободі? Як цьому протистояти? І - найголовніше - як відшукати баланс між безпекою та недоторканністю приватного життя?
ЩО СТАЛОСЯ?
З червня 2019 року міська служби Сан-Франциско, в тому числі департамент поліції, більше не зможуть використовувати технологію розпізнавання осіб. Таку постанову винесла міська рада. Більше того, міські служби, які використовують різні технології відеоспостереження, повинні будуть відзвітувати перед депутатами, як саме і для чого вони їх застосовують. А якщо який-небудь департамент захоче використовувати такі технології, то спочатку доведеться отримати дозвіл міської ради.
НАВІЩО ЦЕ ПОТРІБНО?

Системи розпізнавання осіб зараз використовуються повсюдно: починаючи від поліцейських управлінь і закінчуючи нічними клубами, магазинами і школами. Вони дозволяють ідентифікувати конкретних людей як із записаних відео і фото, так і в режимі реального часу. Це значно полегшує роботу поліції, але дослідники штучного інтелекту і захисники громадянських прав вбачають у таких технологіях серйозну небезпеку.
«Ми всі за надійну охорону, але ніхто з нас не хоче жити в поліцейській державі», - говорить один з ініціаторів заборони, депутат міської ради Аарон Пескін. Його підтримує Американський союз громадянських свобод - одна з найбільших правозахисних організацій країни. У союзі накопичилося чимало питань до служб, які використовують технологію розпізнавання: «В яких випадках вона застосовується?», «Наскільки вона точна?», «Звідки беруть фотографії, які використовують для програмування системи?».

Юрист Американського союзу цивільних свобод Метт Кейглі запевняє, що такі технології несумісні зі здоровою демократією.
ЯК БУТИ З БЕЗПЕКОЮ?

З думкою депутатів і правозахисників згодні далеко не всі. Рішення міської ради підстьобнуло дискусію, яка вже давно ведеться в американському суспільстві: «Що важливіше - особисті свободи чи безпека?». Заборона технології розпізнавання осіб може утруднити роботу поліції, вважає Френк Ното, президент організації Stop Crime SF, яка займається попередженням злочинності в місті. Активісти цієї організації поділяють стурбованість правозахисників, але впевнені, що в разі відповідального використання технологія могла б стати дієвим інструментом громадської безпеки.
Тим часом, у самому поліцейському департаменті Сан-Франциско заявили, що підтримують рішення міської ради, але сподіваються, що міська влада знайде баланс між громадянськими свободами і потребами безпеки. Депутати заспокоїли поліцейських: заборона не буде стосуватися об'єктів федерального значення на кшталт порту і аеропорту. Крім того, заборона не поширюється на приватний бізнес: власники барів і клубів як і раніше можуть встановлювати камери відеоспостереження з функцією розпізнавання осіб на свій розсуд. А поліція зможе в разі необхідності зажадати записи з цих камер.
«МИ ЗНАЄМО, ДЕ ВИ БУЛИ ЦІЄЇ НОЧІ»

Системи розпізнавання осіб - не єдине питання, пов'язане з новими технологіями, яке хвилює борців за громадянські права. Не всі загрози походять від держави і уряду - деякі проблеми породжує бізнес. Наприклад, десятки компаній аналізують, використовують і навіть продають дані про місцезнаходження користувачів смартфонів. Вони запевняють, що роблять це анонімно, але дослідження, проведене виданням TheNewYorkTimes у кінці 2018 року, встановило, що нерідко мова йде про дуже особисту інформацію.

Вчителька математики з Нью-Йорка Ліза Магріні була вражена, коли дізналася, що мобільний додаток без її відома зафіксував її візити до лікаря. «Думка про те, що люди можуть дізнатися інтимні подробиці вашого життя, які ви хотіли б зберегти в таємниці, дуже турбує», - зізнається вона.
НАВІЩО ВОНИ ТАК ЧИНЯТЬ?

Звичайно, мова не йде про глобальну змову корпорацій. Збір і аналіз даних про місцезнаходження - це всього лише бізнес. Ці дані зазвичай продаються рекламодавцям, магазинам і фірмам, яким потрібна інформація про поведінку споживачів.

«Ми прагнемо зрозуміти, хто ця людина, виходячи з того, де вона була і куди вона йде, щоб вплинути на те, що вона збирається робити далі», - каже Еліна Гринштейн, глава компанії Ground Truth. За даними The New York Times, ринок реклами, орієнтованої на місце розташування, в 2018 році оцінювався
в 21 млрд доларів.
ЧОМУ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО?

«Інформація про місце розташування може розкрити деякі найінтимніші деталі життя людини - чи відвідували ви психіатра, чи відвідували ви ту чи іншу людину», - застерігає сенатор РонУайден. Компанії-розробники додатків намагаються переконати нас, що їх цікавлять моделі поведінки, а не особистості власників смартфонів. А інформація, яку вони збирають, прив'язана не до імені або номеру телефону, а до унікальних ідентифікаторів. Проте, компанії, що мають доступ до цих даних, або їх клієнти цілком можуть ідентифікувати людину без її згоди і стежити за нею.
ЩО БУДЕ ДАЛІ?
За словами сенатора Уайдена, сьогодні немає федеральних законів, які б регулювали збір і продаж інформації про місцезнаходження господарів смартфонів. У США (і в більшості інших країн) сфери, пов'язані зі штучним інтелектом і новими технологіями, взагалі недостатньо відрегульовані законодавством.

Втім, деякі кроки все ж робляться. У березні 2019 року в Сенаті зареєстрували законопроект, який забороняє компаніям збирати і продавати інформацію про споживачів без їх згоди. Аналогічний закон вже діє в штаті Іллінойс. Після того як у Сан-Франциско заборонили використовувати технологію розпізнавання осіб, подібні законопроекти з'явилися в парламенті Каліфорнії і міській раді Окленда. Нарешті, в Євросоюзі працюють над цілим кодексом законів, що регулюють використання нових технологій.
Нові технології не тільки дають нові можливості. Вони породжують нові проблеми, які потрібно вирішувати, і створюють нові виклики,
на які потрібно відповідати.