Анна МЯЧИНА
Чому віруючі проти Богородиці з прапором ЛГБТ, але не проти Богородиці-китаянки?
ВЕСЕЛКА НА ІКОНІ
Вранці 6 травня 2019 року в польському Плоцьку поліція заарештувала 51-річну Ельжбету Подлясну. Її звинуватили в образі почуттів віруючих. Всьому виною стали плакати із зображенням дуже шанованої в Польщі Ченстоховської ікони Божої Матері з райдужними німбами. Згідно з польським кримінальним кодексом, «порушниці» загрожує до двох років позбавлення волі. EtCetera з'ясовував, чому поляків образила веселка і чи є якісь жорсткі вимоги до іконопису.
ХТО ТАКА ЕЛЬЖБЕТА ПОДЛЯСНА?
Згідно з даними польських журналістів, Ельжбета Подлясна – психолог і психотерапевт, активістка руху проти уряду Ярослава Качинського і борець за права жінок. Представники польської консервативної правлячої партії «Право і справедливість» називають Подлясну «професійним провокатором» і «активістом, схильним до агресивної поведінки».

ЗА ЩО ЇЇ ЗААРЕШТУВАЛИ?
За версією поліції, Ельжбету Подлясну заарештували за поширення плакатів, що ображають почуття віруючих. За словами самої Подлясної, на додаток до цього був також список церковних ієрархів, які приховували факти педофілії в церковних колах.

Сама вона свою вину не визнала, заявивши, що не вважає гомосексуалів злочинцями, і зі слідством співпрацювати відмовилася. Утім, уже через кілька годин її відпустили.
КОГО ОБРАЗИЛИ?

Дії правоохоронців в Польщі підтримали багато, у тому числі глава польського МВС Йохан Брудзинський. Він назвав дії Подлясної «профанацією святого для поляків образу Божої Матері». На сторону поліції встали також віруючі, політики і духовенство. Заступилися за «порушницю закону» переважно іноземні журналісти, активісти ліберальних рухів
і міжнародна ЛГБТ-спільнота.
У правозахисній організації Аmnesty Іnternational назвали дії Ельжбети Подлясної «мирним активізмом» і заявили, що створення і поширення таких плакатів не може бути злочинним, оскільки кожен має право на самовираження.

Але консервативні польські політики нагадують, що особиста свобода людини закінчується там, де починається свобода іншої людини. Тобто кожен повинен думати про те, як його дії можуть відбитися на оточуючих.
У контексті того порядку денного, за яким сьогодні живе Польща, будь-які публічні заяви або дії, які можуть трактуватися як підтримка ЛГБТ-спільноти, будуть сприйняті вороже. Те ж саме стосується всіх інших ліберальних рухів – проти заборони абортів, за жіночі права тощо.
НЕ ВСЯКА БОЖА МАТІР – ОБРАЗА

Відзначимо, що хоча і у православних, і у католиків є традиції зображення Богоматері, Ісуса Христа, Святої Трійці і святих, історія знає безліч прикладів відходу від канонів. Це робили і іконописці, і найвідоміші художники, чиїми роботами сьогодні захоплюються віруючі і просто поціновувачі мистецтва. Більш того, християнське місіонерство породило безліч інтерпретацій біблійних сюжетів та їх адаптацій під місцевий національний колорит. Наприклад, можна зустріти темношкірого Ісуса на іконі африканського племені масаї. Він сидить навпочіпки, тримаючи в руках посох. А індуси зображують Ісуса в позі лотоса. На іконі австралійських аборигенів темношкірий Ісус вкриває корінних австралійців від білих колонізаторів. Ніщо з цього не вважається у християнському світі богохульством або збоченням віри.
Те ж саме з зображеннями Божої Матері. У тайців, корейців, китайців, індусів Богородиця і Немовля Ісус зображені в традиційних для цих країн нарядах, з типовим кольором шкіри і розрізом очей. Колірна гама самої ікони також може бути будь-якою – все залежить від традицій, часу, коли зображення створювалося, уподобань майстра, вимог храму або людини, для якої вона призначена. Часто ікони інкрустують дорогоцінними каменями, покривають сусальним золотом, обрамляють золотими або срібними окладами, прикрашають квітами.

Що стосується німбів, то особливих колірних вимог до них немає. Так, найчастіше вони зображаються золотими. Але можуть також бути червоними, синіми, зеленими, синьо-зеленими, білими, помаранчевими і навіть чорними. Більш того, звичний для нас круглий німб – теж не жорстке правило для іконописців. У західній традиції зустрічаються і прямокутні німби.

Символічно, що сама по собі веселка, хоч зрідка, але все ж зображується на іконах. Її використовують як символ прощення і якогось зв'язку між Господом і людьми. Найчастіше використовується три кольори – червоний, зелений і синій. А всі сім кольорів веселки разом символізують сім дарів Святого Духа і сім таїнств.
НЕ ВСЯКА ВЕСЕЛКА – ЛГБТ

До речі, у 2018 році райдужний скандал вибухнув не де-небудь, а в Ватикані. Папу Франциска звинуватили в підтримці ЛГБТ-спільноти через райдужний хрест, який був на його грудях під час однієї із зустрічей з молоддю. Тоді представники священства у відповідь на закиди пояснили, що це був хрест Всесвітнього дня молоді. А кольори на ньому символізували різні країни: зелений – Мексику і Центральну Америку, жовтий – Карибський регіон, червоний – регіон Анд, синій – регіон Південного конусу. Але це мало кого переконало: веселка – значить підтримка ЛГБТ. Тим більше, що нинішнього Папу вважають надмірно «прогресивним» у питаннях взаємодії Церкви з геями і лесбіянками. Він, наприклад, виступав (безуспішно) за лібералізацію церковної доктрини щодо представників ЛГБТ-спільноти, закликав батьків, чиї діти є геями, проявити до них розуміння і не позбавляти
турботи і домівки.
О ЧАСИ! О ЗВИЧАЇ!

Ні надмірне багатство або навпаки аскетизм зображень Богородиці, ні Її «національність» ніколи не кривдили віруючих. Адже таке розмаїття говорило лише про широту християнської місії, її вміння «говорити різними мовами» і бути близькою людям на різних континентах і в різних культурах. Але останнім часом спроби переосмислити християнську символіку, розширити її спектр і «перевести» сучасною мовою, близькою молоді, наштовхуються на жорсткий опір з боку ортодоксальних віруючих. Так було, наприклад, з виставкою ICONS Марата Гельмана в Росії та експозицією «Вівтар націй» Оксани Мась в Україні.
Але якщо в Україні закону про образу почуттів віруючих немає і ним не можна прикрити обмеження інакомислячих, то в Польщі і в Росії це сьогодні можливо. Саме цей факт і викликає тривогу міжнародної спільноти.