Альона ДУТЧАК
Як буде виглядати
кіноіндустрія майбутнього?
Наприкінці березня 2019 року The Walt Disney Company завершила процес покупки кінокомпанії 21st Century Fox, що тривав з 2017 року. Сума операції досягла 71 млрд доларів. Для порівняння, бюджет України на 2019 рік становить трохи більше 38 млрд доларів. Після покупки всі кінематографічні і телевізійні активи Fox опиняться під одним дахом з проектами Disney, у якого вже є плани на цей рахунок. EtCetera розбирався в тому, як зміниться світова медіаіндустрія і який вплив на неї чинять Disney, Netflix і Fox.
ЛІДЕРИ РИНКУ

На вершині голлівудського Олімпу до недавнього часу домінували шість кінокомпаній: Disney, Warner Brosers, Sony, Universal, 20th Century Fox і Paramount. Саме на них припадає основна частина касових зборів в США. Але, починаючи з 2012 року, на місце в «великий шістці» став претендувати Netflix, який випускає успішні фільми і серіали незвично швидкими для великих компаній темпами. З огляду на те, що Disney і 20th Century Fox об'єдналися, на кінематографічному Олімпі звільнилося одне вакантне місце.
NETFLIX БІЛЯ КЕРМА

Американська компанія Netflix окупувала світовий ринок потокового медіа. За оцінками Bloomberg, у 2018 році щохвилини близько шести чоловік відмовлялися від кабельних підписок. Виручка Netflix за цей рік зросла на 35% і продовжила зростання в 2019-му. Станом на січень 2019 року у компанії налічувалося 139 млн передплатників по всьому світу. Восени 2018 року на відеосервіс доводилося 15% світового інтернет-трафіку. Для порівняння, YouTube забирав 11,4%. Саме Netflix та її конкурентів вважають відповідальними за повільну загибель ТВ-формату. І ось чому.

Якщо на кабельних каналах людині довго доводиться шукати цікавий контент або чекати часу виходу улюбленої телепередачі, Netflix дає можливість вибирати будь-який фільм в будь-який зручний час. За абонентську плату в розмірі 8-12 євро клієнт отримує доступ до величезної бібліотеки контенту без реклами. При цьому свої серіали компанія викладає в день прем'єри. Користувач може подивитися всі серії відразу і не чекати тижнями виходу нової. Компанія також почала влаштовувати прем'єри великих фільмів на своєму ресурсі.
КОНТЕНТ – ГОЛОВНА ПЕРЕВАГА

У 2011 році Netflix почав знімати власні фільми і серіали. Першим успішним проектом стає серіал «Картковий будиночок». Його успіх спонукав керівництво рухатися в напрямку створення авторського контенту. Пізніше був запущений ще один успішний серіал «Помаранчевий – хіт сезону», а також кілька серіалів за коміксами Marvel. Сьогодні компанія знімає більше сотні серіалів, передач, фільмів і телепроектів на рік. Netflix воскрешає мертві шоу, вкладає гроші в кінокомпанії, фінансує проекти в складчину з іншими сервісами. Все для того, щоб забезпечити клієнтів великим вибором. Крім цього, Netflix працює з кіноробами по всьому світу, знімаючи фільми, орієнтовані на різні країни.
БУТИ ЯК NETFLIX

Netflix задав тон, показав, як потрібно заробляти гроші і його приклад наслідували інші компанії. Телевізійні канали почали використовувати успішну модель для просування своїх серіалів і передач в мережі. Наприклад, подивитися серії деяких шоу Disney і NBC можна тільки після покупки підписки. Виробник «Ігри престолів», телевізійна мережа HBO, також готується перейти на цю модель. Згідно з дослідженнями в США, молодь стала проводити перед телевізором вдвічі менше часу, ніж їх однолітки 10 років тому, тому телеканали швидко перебудовуються під їхні потреби.
Утім, у планах Netflix – забрати аудиторію не тільки у телеканалів, а й у кінотеатрів. Тому компанія полює за цікавими проектами, наймає відомих акторів і режисерів, переманює кадри у кінокомпаній, щоб забезпечити глядачів фільмами, гідними широкого прокату.

Disney, купуючи активи 21st Century Fox, розраховує вступити в серйозну конкуренцію з Netflix. Як відомо, крім кіностудії 20th Century Fox, телевізійних мереж Sky і FX, а також авторських прав, Disney отримав частку стрімінгового сервісу Hulu – головного конкурента Netflix. У планах компанії – стати його мажоритарним власником і вийти на ринок потокових відеосервісів.
Крім того, Disney готується до запуску власного сервісу, на якому будуть доступні всі кінострічки, випущені компанією з 1924 року. До речі, у 2019 році Disney забере свої фільми з бібліотек Netflix.
МОНОПОЛІСТ
У 2018 році на фільми виробництва Disney довелося 26% всіх касових зборів в США. Цього вдалося досягти завдяки кільком вдалим інвестиціям, включаючи покупку Marvel в 2009 році і придбання компаній Pixar і Lucasfilm. Одна тільки «Війна нескінченності» від Marvel принесла компанії 2 млрд доларів у 2018 році. А сага «Зоряні війни» від Lucasfilm у складі Disney перетворилася в кіно для заробляння грошей.

Фільми 20th Century Fox в 2018 році отримали близько 9% від загального обсягу касових зборів. Злиття дозволить Disney контролювати більше третини всього ринку кіноіндустрії США. Але для компанії важливі не тільки фільми студії, але і її права на багатьох персонажів Marvel. Купівля прав відкриває перед Disney необмежені можливості, а фанати вже мріють про об'єднання «Месників» і «Людей Х».

На церемонії Оскар 2019 року фільми студії Disney і 20th Century Fox забрали 11 статуеток з 24, а саму церемонію ексклюзивно транслював телеканал, що належить Disney. Експерти вважають, що монополія може негативно відбитися на політиці компанії, яка і так відома своїми диктаторськими нахилами. Наприклад, багато кінотеатрів в США були змушені відмовитися транслювати фільм «Зоряні війни. Останній джедай», тому що не змогли виконати вимоги Disney. Конкурувати з таким гігантом буде складно.
ЩО ЧЕКАЄ НА СВІТ КІНО?

Незважаючи на те, що касові збори окремих фільмів б'ють рекорди, загальні показники кіноринку свідчать про кризу. Перш за все, кіновиробництво страждає від конкуренції з іншими видами розваг – комп'ютерними іграми, YouTube, соціальними мережами. Наприклад, ігрова індустрія вже обігнала Голлівуд за доходами. Все менше людей ходить в кінотеатр. Винятком є хіба що Китай, де кіноіндустрія, навпаки, переживає підйом. Саме тому багато кінокомпаній при виробництві фільмів орієнтуються на Китай. А ось в США пік відвідуваності кінотеатрів був досягнутий у 2002 році, і з тих пір тільки падає.
Режисер Джордж Лукас вважає, що в майбутньому люди практично перестануть ходити в кінотеатри, а всі новинки будуть дивитися вдома. При цьому з'являться кінотеатри нового покоління, які будуть більш дорогими і видовищними. На думку режисера, для таких кінотеатрів буде зніматися набагато менше фільмів, але в прокаті вони будуть перебувати довше.

Його колега Мартін Скорсезе теж пророкує захід кіноіндустрії у звичному для нас вигляді. За його словами, фільми покинуть великі екрани, а в кінотеатрах будуть показувати тільки айбільш видовищні і незвичайні фільми.

З цієї ж причини Walt Disney купив Fox. Об'єднання компаній дозволить Disney переорієнтуватися на потокові сервіси, розширити аудиторію і збільшити кількість кінострічок
Пройде всього 10-15 років, і телебачення пропаде з будинків більшості людей. Замість цього ми отримаємо необмежений доступ до різноманітного контенту. Головне – не загубитися в цьому розмаїтті.