Дар'я КОСТІНА
ПОВЕЛИТЕЛЬ СКОЛОПЕНДР
Як киянин приручає хижих багатоніжок
Киянин Андрій Пожарський 11 років займається утриманням сколопендр. За цей час у нього було близько 30 цих отруйних багатоніжок декількох видів. Спеціально для EtCetera Андрій розповів, чому як домашніх вихованців вибрав сколопендр.
ПОСИЛКА З СЮРПРИЗОМ

Інтерес до сколопендри у мене з'явився за кілька років до того, як у мій будинок потрапила перша така істота. Я багато про них читав. Одного разу мені зателефонував друг, який знав про мій інтерес, і сказав, що знайшов у себе в квартирі сколопендру. Живе він у Криму, і таких багатоніжок там багато. Приятелеві вдалося зловити одну в банку, і він запропонував мені переслати її поштою. Так я отримав першу сколопендру.

Три роки я просто придивлявся і гадки не мав, що їх можна приручити. Потім вони самі зробили крок назустріч - і я зважився відповісти на їх інтерес дружелюбно. Було страшно, не приховую. Але незабаром ми знайшли спільну мову.

Однак я б не радив повторювати мій досвід без підготовки, глибокого вивчення звичок сколопендр і, головне, - без любові до них.
НЕЗВИЧАЙНА ДРУЖБА
Я розумію, що моє захоплення, м'яко кажучи, дивне. Але я не прагнув до гострих відчуттів. Сколопендри самі з'явилися в моєму житті, я лише прийняв їх і навчився з ними дружити.

Всі мої вихованки мене впізнають і відгукуються на свої імена. Вони вміють «проситися гуляти». Для прогулянок я їм зробив спеціальний вольєр, погулявши в якому, вони «просяться» назад в будиночок.
Одна навіть завела особливий ритуал вітання зі мною. Як тільки я беру цю сколопендру на руки, вона лоскоче мені ніс своїми вусами, а потім кілька разів проповзає з обличчя на голову і назад.
Зарядку ми зі сколопендрами робимо разом: я тренуюся, а вони бігають по моєму торсу.
ЯК УТРИМУВАТИ СКОЛОПЕНДРУ?

Великих труднощів своєму господареві сколопендри не створюють. Вони невибагливі в їжі і дуже люблять солодке: харчуються морозивом, солодкими фруктами, медом і соками. Годувати їх потрібно раз у 7-10 днів. А іноді вони можуть не їсти до двох місяців. Зате вода сколопендрі потрібна постійно - їх тіло швидко втрачає вологу.

Сколопендрі потрібно облаштувати комфортний будиночок. Без укриття вони будуть погано себе почувати через велику кількість світла: в природі вони ховаються під опалим листям або корою дерев.

Прибирати за сколопендрами потрібно рідко: їдять вони мало, тож екскрементів майже немає. Приблизно раз у 6-9 місяців я міняю в їх будиночку грунт.
ПАНЦИР НА ОБІД

Один з небезпечних періодів у житті сколопендри - це линька. Для неї це як нове народження.
Справа в тому, що у сколопендри немає органів дихання - вона «дихає» всім тілом через спеціальні дихальця. Під час линьки залишки панцира можуть забитися в ці дихальця, і тоді багатоніжка помре. Так сталося з моєю в'єтнамською сколопендрою.

Зазвичай, після того як сколопендра скидає панцир, вона його повністю або частково з'їдає.

До речі, ці багатоніжки дуже товариські і рухливі. Їм обов'язково потрібно давати можливість «погуляти» за межами будиночку. Мої вихованки можуть забігти на стелю і там на кілька годин заснути. Потім повертаються в будиночок. Якщо не випускати сколопендру і не спілкуватися з нею, вона занудьгує і через кілька місяців може померти.
НАСКІЛЬКИ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО?
Сколопендри дуже отруйні і небезпечні. Не здумайте заводити їх, якщо вдома є маленька дитина - укусу вона не переживе. Кіт сколопендрі теж не товариш: він обов'язково зацікавиться рухливою живністю, захоче з нею погратися або пополювати, але це може закінчитися сумно. У кращому випадку, тварина просто переверне будиночок сколопендри, і вона втече. У гіршому - можна залишитися без кота.

Сколопендри часто мене кусали, але отруту не випускали. Вони це робили заради інтересу: хотіли дізнатися, з чого я складаюся. Вони часто пробують все «на зуб»: для них ікла - це те ж саме, що для нас руки. Тому в спілкуванні в ними потрібно строго дотримуватися етикету. Наприклад, їх не можна хапати руками - для цього краще використовувати паличку. Інакше сколопендра миттєво відреагує укусом. З прирученими сколопендрами цілком можна спілкуватися і дружити, якщо дотримуватися цих «правил».
ВТЕЧА З ВОЛЬЄРА

Пару раз мої вихованці тікали. Одна сколопендра прогризла товсту нейлонову сітку на вікні і пішла на вулицю. Більше я її не бачив.

Інша якимось чином примудрилася вискочити з кімнати, хоча у мене в дверях немає щілин, все оббите поролоном. Деякий час я не міг її знайти, але незабаром почув з ванної істеричний крик сестри і відразу зрозумів: сколопендра знайдена. Дійсно, вона сиділа у ванній під умивальником і спокійно пила воду з краплі на підлозі. У дикій природі від такого крику сколопендра втекла б, але моя вела себе спокійно.

Щоб уникнути скандалу, довелося розповідати сестрі про глобальне потепління і міграції видів, мовляв, дикі сколопендри дісталися до Києва. До речі, в столиці вони вже дійсно зустрічаються. Влітку умови для них комфортні, а зимують вони в приміщеннях, впадаючи в сплячку.
МІСЦЕВІ Й ЗАМОРСЬКІ

За 11 років я тримав вдома кілька видів сколопендр. В основному кримських. У них найпоступливіший характер, до того ж вони місцеві і з їх утриманням майже не виникає труднощів. Тримав також одну в'єтнамську - вона була дуже агресивною і навіть «полювала» на мене. Пізніше я зрозумів, що вона хворіла, тому і вела себе так вороже.

Набагато складніше доглядати за тропічними сколопендрами. У мене були дві такі - я купив їх у спеціалізованому магазині. Коштує така живність близько 800 доларів. Але вони дуже вибагливі у догляді і більшість з них у неволі незабаром вмирають. Моя, наприклад, була заражена кліщами, які мешкали в дихальцях і зрештою призвели до смерті. Продавець сказав мені про кліщів при покупці, але запевняв, що це не небезпечно. Коли сколопендра померла, я прийшов у магазин і був такий наполегливий, що мені повернули гроші за неї.

А ще у мене була багатоніжка, опис якої я не зміг знайти. Її спіймали під Одесою. Це була найбільша моя сколопендра - 22 см завдовжки.
Довідка EtCetera. Сколопендра - рід губчастих багатоніжок. Не є комахою. Її тіло складається з 21-23 сегментів, кожен з парою ніжок. Сколопендри - хижаки, зазвичай харчуються маленькими безхребетними: цвіркунами, черв'яками, равликами, а також дрібними хребетними - ящірками і мишами. Сколопендра отруйна, наслідками її укусу для людини можуть бути запаморочення, нудота, ниркова недостатність і навіть летальний результат.